Artykuły

Zapraszamy do lektury interesujących artykułów związanych z ciążą, porodem, połogiem i wychowaniem dzieci. Zachęcamy także do aktywnego współtworzenia tego działu - chcesz się podzielić swoimi spostrzeżeniami lub polecić znaleziony ciekawy artykuł - napisz do nas.

Dziecko w wodzie

Pierwsze 10 minut inaczejCzy pamiętacie uroczy i bez wątpienia piękny filmik pani Soni Rachel sprzed dwóch lat? Noworodek w kąpieli, gdzie czas niemal przestał płynąć, łagodność w każdym ruchu dłoni była wręcz hipnotyzująca? Całość robiła wrażenie! I nadal tak jest. Jednak w głowie mojej wciąż kołatał się inny film, z roku bodaj 1971 - zrobionego w Polsce. Kto wie, może nieświadomie dla mnie odcisnął ślad odkryty później, abym został położnym? Znalazły się zdjęcia (z filmem może być trudniej) - oto próbka, szczególnie dla tych, którym wydaje się, że w Polsce nie da się zrobić niczego pięknego w położnictwie. Może warto pozbyć się kompleksów...?

Sławek.

Więcej…

 

Jakość narodzin

Niby wszystko to wiemy...

Warto posłuchać wykładu, przemyśleć (byle nie bezkrytycznie!), zastanowić się nad tym czym są dla nas narodziny. Nie ukrywam, że nie zgadzam się z wszystkim co jest zawarte w przekazie pani dr Baranowskiej (może dlatego, że na co dzień towarzyszę narodzinom i postrzegam je nie tylko zza stołu konferencyjnego), ale wiele tam jest pięknych rzeczy, które przydałoby się poddać głębokiemu osądowi. Miłego słuchania i oglądania!

Zachęcamy do dyskusji, ze względów technicznych - na portalu facebook.

Sławek.

 

Spanie z dzieckiem i SIDS

Spanie z dzieckiem i SIDSTrudny temat i wcale nie zabawny, a na dodatek pojawił się 6. grudnia. Naprawdę dobrze napisany artykuł, mam wrażenie wyczerpująco pokazujący całą problematykę, zatem zachęcam do przeczytania... Artykuł napisała pani Agata, z której bloga (blogu?) pozwoliłem sobie skopiować link :-) Mam nadzieję, że nie wniesie sprzeciwu...

Więcej: http://www.hafija.pl/2014/12/spanie-z-dzieckiem-i-sids-najnowsze-badania-i-analizy.html

 

Doula

http://katieheredia.com/what-is-a-doula/Jestem położną. Nieco inaczej niż większość ludzi sobie to wyobraża. Nie pracuję w przychodni ani w szpitalu. Próbowałam ale przegrałam z konwencją i moich sił nie starczyło na sforsowanie trudnego położnictwa medycznego, zamkniętego na oddziałach. Wiem,że jest to możliwe, że jest wiele wspaniałych, zaangażowanych ludzi, zmieniających często smutny obraz położnictwa w naszych szpitalach w niezwykłe, intymne i wyjątkowe chwile. Wiem, bo spotkałam ich na swojej drodze. Położnictwo to droga wymagająca olbrzymiego nakładu sił i zaangażowania i darzę wielkim szacunkiem przedstawicieli tego zawodu. Wierzcie mi, nie jest łatwo!

Więcej…

 

Dwa różne zdania o szczepionkach

Na pewno jakiś czas temu przeczytaliście o głośnej wypowiedzi pewnego księdza na temat pochodzenia szczepionek. O-ho, było o tym w różnych "opiniotwórczych" mediach mądrych wypowiedzi (jedna z nich poniżej, pochodzi w tygodnika Wprost). Ale po tym całym szumie znalazłem w publikacji dostępnej raczej tylko dla osób związanych z medycyną zawodowo (podyplomie.pl) całkiem ciekawą odpowiedź na zasianą chyba wątpliwość. Przytaczamy obydwa artykuły - do przemyślenia, aby zastanowić się, że może nie zawsze trzeba ślepo podążać za koniunkturalnym podejściem... PS. Mam nadzieję, że nie naruszyliśmy praw do poniższych artykułów.


Więcej…

 

Polecamy


Jesteśmy partnerami Programu Szczecin Przyjazny Rodzinie
 


Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości